Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku użądleń
Co zrobić, gdy ukąsi szerszeń, osa lub pszczoła? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przedmedyczna po użądleniu? Jak sprawdzić, czy dolega Ci alergia na jad tych owadów?
Sposób postępowania
Pomoc przedmedyczna w przypadku użądleń przez pszczołę jest nieco odmienna niżeli w przypadku użądleń osy czy szerszenia. Różnice zależą również od tego czy użądlenie dotyczy osoby z alergią czy też bez.
Osoby bez alergii
Alergicy lub osoby z historią anafilaksji
Kiedy u użądlonej osoby pojawiają się objawy anafilaksji bądź w przeszłości doświadczyła ciężkich reakcji alergicznych, należy usunąć żądło i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Objawami ciężkiej reakcji alergicznej są między innymi:
- Najpierw usuń żądło owada za pomocą karty kredytowej lub innego przedmiotu o prostych krawędziach. Nie używaj pęsety, bo w ten sposób do organizmu może dostać się więcej jadu.
- Zdejmij wszelką biżuterie ( pierścionki, bransoletki, etc.) na wypadek gdyby ciało zaczęło puchnąć.
- W przypadku użądlenia przez pszczołę (odczyn jadu kwaśny), obmyj miejsce wodą z mydłem lub sodą po czym obłóż lodem (tzw. okład zasadowy).
- W przypadku użądlenia przez osę lub szerszenia (odczyn zasadowy) obmyj miejsce sokiem z cytryny lub octem, po czym obłóż lodem ( tzw. okład kwaśny).
- W razie występowania bólu, swędzenia lub pieczenia, wskazane jest skorzystać ze środków przeciwbólowych i leków przeciwhistaminowych.
- Na koniec należy dbać o utrzymanie obszaru użądlenia w czystości celem zapobiegnięcia infekcji. Swędzenie i obrzęk mogą potrwać do pięciu dni.
- pokrzywka
- trudności z oddychaniem
- utrata przytomności
- ucisk w gardle
- obrzęk (szczególnie w okolicy twarzy lub dłoni)
- omdlenia
- utrata przytomności
- szybkie bicie serca
Profilaktyka
- unikajcie jedzenia słodkich owoców, lodów, napojów oraz innych słodyczy podczas przebywania poza domem,
- unikajcie przebywania na łąkach lub sadach, gdy na ziemi znajdują się dojrzałe owoce,
- uszczelnijcie kubły ze śmieciami czy resztkami żywności, w których uwielbiają bytować insekty,
- nie używajcie latem silnych zapachów perfum
- używajcie antyperspirantów – zapach potu przyciąga owady,
- gdy pszczoła lub osa użądli kogoś w twoim otoczeniu, oddalcie się razem na co najmniej 50 metrów, ponieważ mogą pojawić się inne owady,
- w przypadku ewentualnego ataku owadów przede wszystkim chrońcie głowę.
Rozpoznaj owady
Wiosną, latem, aż do wczesnej jesieni towarzyszą nam przeróżne owady. Łatwo je pomylić ze względu na podobny wygląd. Dowiedz się po czym je odróżnić.
Kontakt
- 733 203 020
- dezyn-tech@mail.com